Print this page

MCSFA and other finals

2016-17 Finals:

 

 

 

NOVEMBER

Thurs 5 – U11 MCSFA/ESFA Danone Nations Schools 7-A-Side – Park Brow (Kirkby) winners (Sutton).

Thurs 19 – U11 MCSFA/ESFA Danone Schools (Girls Only) 7-A-Side – St Laurence's (Kirkby) winners (Sutton).

Sat 28 - U11 MCSFA/ESFA Danone Nations Association 7-A-Side – Bootle & District winners @ Rainhill HS (and Northern winners).

 

FEBRUARY

Sat 6 – NW U12 Munich Trophies Indoor 5-A-Side @ Trafford Soccerdome – Merseyside reps were All Saints (Kirkby) open and Kirkby HS girls.

MARCH

Tues1 - U11 Liverpool Cup Girls– St Laurence's (Kirkby) winners, St Ann's (West Lancs) runners-up (Rainhill HS).

Tues 15 – U11 Liverpool Cup - Malvern (Huyton) winners, Farnborough (Southport) runners-up (Rainhill HS).

APRIL

Wed 20 – U11 Primary Echo Shield – Holy Rosary (Maghull) 3 Knotty Ash (Liverpool) 1 (LSC).

Wed 20 - U14 Liverpool Echo Challenge Shield – Range 2 Calday 1 aet (LSC).

MAY 

Tues 3 – LSFA U14 Echo Cup – SFX 4 Range 1 (Goodison Park). 
 

Wed 4 – U13 Phil Gibbons – Card Heenan 8 Chesterfield 1 (Wyncote). 

Frid 6 – MCSFA U11 Everton Cup / Trophy / Barnett Shieldhouse Finals (Goodison Park)) - Everton Cup Liverpool 2 Bootle & District 0 (Liverpool league winners); Girls’ Everton Trophy West Lancs 2 Liverpool 1 (Liverpool league winners); BS Final Wirral 3 Huyton 0.

Mon 9 – U16 Liverpool FC Cup – Arch Beck 3 SFX 2 (LSC).
 
Wed 11 – U19 Everton Senior Shield – Arch Beck 1 St Margaret's 0 (Finch Farm).
 
Wed 11 - U19 League 1 Final - Birk 6th Form 2 Wirral Met 1 (South Liverpool FC) - Knowsley Community College league winners.
 
Frid 13 – U15 Junior Shield – Card Heenan 7 Halewood 1 (LSC).

 

Mon 16 – U14 Association Snowden/NDS– Wirral 3 Sefton 1 (Bootle FC) - Sefton league winners.

Mon 16 - U19 NDS ChampionshipTrophy – Coaching Connexions 1 Elite Academy 0 (LSC) - St Margaret’s league winners.

Mon 16 – U19 Bill Murphy Premier Trophy – South Sefton College 7 Everton 6th Form 1 (LSC) – Everton 6th Form league winners.

Mon 16 – U19 Norman Giannasi Elite Trophy – FEFA 2 Mosslands 0 (LSC) – TRFC Scholarship league winners.

Thurs 19 – U12 Jim Smith – Arch Beck winners  Mosslands runners-up  (LSC).

 

(U15 Association Woodward – final not played - Sefton league winners).

JUNE

Mon 13 - Liverpool Cup Finals (LFC Academy Kirkby) – St Paul’s (Liverpool) 1 Farnborough (Southport)) 1 aet; Girls’ Final St Laurence's (Kirkby) 2 Florence Melly (Liverpool) 1 aet.

ESFA NATIONAL FINALS

U11 Danone Nations Association 7-A-Side – Bootle & District finalist.

U13 Schools’ Cup ‘B’ Teams (PlayStation) – Stanley 3 Hurtsmere (London) 1 (Tues 17/05 Madejski).

U13 Association Trophy (PlayStation) – Liverpool 1 Chelmsford & Mid Essex 1, Liverpool won 4-3 on pens (Wed 11/05 Birmingham City).

U15 Association Trophy (PlayStation) – Liverpool 1 Bristol & South Glos 0 (Tues 3/05 Nottingham Forest).

U15 Schools’ Cup 'B' Teams (PlayStation) – Cardinal Heenan 2 Weydon (Aldershot & Farnborough) 1 (Mon 9/05 Birmingham City).

CHESHIRE CSFA

U14 Alcock Cup – Wirral 1 Knowsley 1 aet (Wirral won 4-2 on pens).

U15 Senior Trophy - Chester 2 Knowsley 1 aet.

 

R K Davies – Honorary Secretary